OpenOffice.org - neoficiální FAQ v0.2b

Průvodce, který doplňuje již zveřejněnou dokumentaci!

Zpracováno Colinem Charlesem, drbyte@openoffice.org

na základě všech příspěvků přátel z OpenOffice.org komunity, zvláště pak těch z mailových konferencí, bez kterých by všechny tyto neocenitelné otázky a odpovědi nemohly existovat.

Poslední anglická verze těchto FAQ je vždy na http://www.bytebot.net/openoffice/faq.html

Log změn anglické verze


Poslední revize: sobota 4. října 2003 02:25:44


Pracovní poznámka k překladu:

Chci požádat zvláště znalce Linuxu, FreeBSD a Mac OS X, aby mi pomohli při přesném a správném překladu některých výrazů a vět. Pro snadnou identifikovatelnost jsou příslušné texty podbarvené. Jedná o body 2.2, 2.4.

příklad podbarveného textu

Lumír Přibyl, uziv@gmx.de

Poslední změna v překladu: 01.11.2003, 18:06


Obsah

1. Všeobecně

2. Instalace

3. Kompatibilita

4. Balík

5. Textový editor (Writer)

6. Tabulkový procesor (Calc)

7. Tvorba prezentací (Impress)

8. Databáze

9. Různé


1. Všeobecně

1.1 Co je OpenOffice.org?

OpenOffice.org je multiplatformní projekt svobodného kancelářského balíku nazvaného OpenOffice.org 1.1, skládajícího se z aplikací jako je textový editor, tabulkový procesor a prezentační software. Vychází z obdobného základního kódu jako StarOffice od Sun Microsystems. Obecně se říká, že OOo je alternativa k placenému kancelářskému balíku Microsoft Office. OOo aktuálně běží na operačních systémech Windows, Linux, Mac OS X, FreeBSD a Solaris.
(Pozn. překladatele: V současné době existuje česká lokalizace pro operační systémy Windows, Linux a Solaris.)

1.2 Jaké jsou systémové požadavky?

Obecně je doporučováno 64-128MB RAM, minimum 32MB, pro Windows a Linux instalace. 64MB je pokládáno za prakticky použitelné minimum, protože větší paměť zrychluje start a zvyšuje celkový výkon. Pro Windows a Linux je požadováno minimálně 115MB místa na disku (požadavek se může zvýšit až na přibližně 240MB), zatímco pro Mac OS X se požaduje asi 450MB místa na disku.

1.3 Jak se liší od StarOffice?

OpenOffice.org je open-source projekt, což znamená, že to je balík softwaru (v tomto případě kancelářský balík) vyvinutý pod velmi liberálními licencemi (LGPL a SISSL - více o nich bude uvedeno později).

Tyto licence umožňují, že kdokoli může vzít OpenOffice.org a použít ho ve vlastní distribuci. Tato distribuce pak může být i komerčně využita a prodávána. Takovou distribucí je StarOffice od firmy Sun Microsystems.

Tím je dáno, že OpenOffice.org je přesně takový produkt jak StarOffice firmy Sun Microsystems, až na to, že v něm chybí některé fonty (pro asijské jazyky a několik fontů pro zlepšení kompatibility s souborovými formáty Microsoftu), databázová část (AdabasD), určité souborové filtry, šablony a galerie clipartů, a některé funkčnosti pro třídění. Avšak většina toho, co OpenOffice.org postrádá, může být nahrazena pomocí aplikací třetích firem.

OpenOffice.org má téměř kompletní galerii obrázků a zvuků (obsahuje ji od verze 1.1beta2), a od této verze už také Impress obsahuje dvě šablony pro prezentace. Oficiální dokumentace obsahuje užitečný seznam vlastností.

1.4 Jaká je aktuální verze OpenOffice.org?

Aktuální anglická verze je 1.1.0 a je to finální verze. Tato verze je dostupná pro Linux, Solaris a Windows. Mac OS X je ještě ve verzi 1.0.3.
(Pozn. překladatele: V současné době existuje finální česká verze 1.1.0  pro operační systémy Windows, Linux a Solaris. česká i anglická verze byla původně označovaná jako 1.1, nyní byla přidána nula na konec, takže se označuje jako 1.1.0)

1.5 Jak mohu získat OpenOffice.org lokalizovaný do jiných jazyků?

Na stránce download je odkaz na stránku s aktuálními verzemi OOo. Na této stránce je i seznam dostupných jazykových lokalizací. Nové lokalizace stále vznikají; více informací najdete na http://l10n.openoffice.org/.

1.6 Pod jakou licencí je OpenOffice.org uvolněn?

Zdrojový kód OpenOffice.org byl díky StarOffice firmou Sun uvolněn pod GNU Lesser General Public License (LGPL) a stejně tak i pod Sun Industry Standards Source License (SISSL).

Toto znamená, že OpenOffice.org je volný pro použití, dokonce i pro komerční využívání. Je možná i redistribuce OpenOffice.org pod příslušným licenčním schématem. Více detailů o licencování je dostupných v Licensing FAQ na webových stránkách OpenOffice.org.

1.7 Je možné použít binární kód OpenOffice pro komerční/obchodní účely?

Ano, binární kód OpenOffice.org můžete použít i komerčně. Pokud se případně zajímáte o komerční použití StarOffice, prosím podívejte se toto URL: http://www.sun.com/staroffice/

1.8 Může Sun stáhnout zdrojový kód?

Existuje jednoduchá odpověď - NE. Pokud je již jednou kód uvolněný pod LGPL, nemůže být nikdy stažen. Co je jednou uvolněno pod licencí LGPL, zůstane vždy pod licencí LGPL. Sun neplánuje návrat k uzavřenému vývojovému modelu. Sun podléhá stejným pravidlům jako zbytek open source komunity, včetně uvolnění modifikací pod LGPL (nebo specifikací a implementace referencí podle podmínek SISSL). Takže Sun nemůže nikdy stáhnout kód a příspěvky open source komunity do něj. Tento kód patří open source komunitě, jak je zaručeno podle LGPL a SISSL.

1.9 Jak mohu koupit OpenOffice.org CD?

Jestliže nemůžete provést download software, můžete zakoupit CDROM od některého z distributorů dostupného ve vaší zemi. Více informací o tomto tématu je k dispozici na OpenOffice.org CDROM projekt.

1.10 Kde jsou umístěny oficiální FAQ?

Na oficiální FAQ stránce projektu OpenOffice.org. Jsou tam stránky Hlavní FAQ, Nejčastější otázky, Uživatelský FAQ a mnoho dalších stránek.
(Pozn. překladatele: Zde jsou umístěny české oficiální FAQ.)

1.11 Odkud se vzaly tyto odpovědi? (a otázky!)

Z různých OpenOffice.org konferencí a od jejich přispěvatelů. Zamýšlel jsem je poskládat do souborů a zdálo se mi produktivní spojit všechny textové soubory a udělat z nich FAQ. Také si trochu hraji s OOo, takže některé příspěvky vyplývají z užitečných tipů a triků, které jsem se přitom naučil.

1.12 Kde ještě mohu najít další pomoc?

Na webu OpenOffice.org existuje mnoho konferencí, kde je možné najít pomoc. Tyto mailové konference obsahují spoustu užitečných informací, nejoblíbenější jsou discuss a users.

Mimo to existují stránky, které slouží jako zdroje informací všem uživatelům OpenOffice.org:

Jestliže najdete další užitečné zdroje nebo odkazy, pošlete je autorovi - e-mailová adresa je na začátku tohoto dokumentu.
(Pozn. překladatele: Zde je přehled českých mailových konferencí a archiv té nejužívanější - users@cs.openoffice.org.)

1.13 Existují komerční knihy nebo příručky na pomoc uživatelům pracujícím s OpenOffice.org?

Ano, jejich seznam následuje:

(Pozn. překladatele: Právě vyšla česká příručka pro OpenOffice 1.1.)

1.14 Jak se to vlastně správně jmenuje?

Trochu pedantsky by se měl správně používat název "OpenOffice.org", a ne jenom "OpenOffice". Obdobně "OOo" nebo "OO" jsou zkrácené formy, které se používají zvláště v psaném textu.

1.15 Co OpenOffice.org nabízí?

Aktuálně obsahuje textový editor (Writer), tabulkový procesor (Calc) a tvorbu prezentací (Impress) - součásti, které každý základní kancelářský balík potřebuje. OpenOffice.org také obsahuje kreslicí software (Draw), editor matematických vzorců (Math), ve Windows verzích ještě HTML editor "OpenOffice.org Global".

Vývoj software pro skupinovou práci, který by OpenOffice.org více přiblížil Microsoftu Office, je ve vývoji díky groupwarového projektu Glow. Přechodné řešení je použití aplikace Mozilla Mail.

1.16 Jak mohu pomoci s FAQ?

Pomůžete už poskytnutím svých tipů a triků. Pošlete e-mail autorovi a zasloužíte se o další upgrade.

1.17 Jak mohu pomoci s OpenOffice.org?

Zaregistrujte se jako člen OpenOffice.org, pak můžete dělat jednu nebo několik následujících věcí:

1.18 Myslím, že jsem našel(a) chybu v OpenOffice.org. Kde najdu řešení a/nebo kam mám chybu oznámit?

Prohledejte chybové záznamy v IssueZilla (vyhledávací rozhraní je trochu obtížné na použití, ale když tomu jednou přijdete na kloub, zjistíte, že je velmi efektivní). Jestliže je tento problém již ohlášen, přidejte mu hlas, jinak vyplňte nový záznam.
(Pozn. překladatele: Nejsem žádný počítačový a internetový analfabet, nicméně jak funguje vyhledávání a zadávání údajů do systému IssueZilla jsem dodnes nepochopil.)

1.19 Mohu poslat do IssueZilly záznam s přiloženým souborem?

Ano. Současný limit je 10MB. Připojení souboru k záznamu je třeba provést ve dvou krocích, což nemusí být zřejmé. Nejprve musíte vytvořit záznam nebo vyhledat záznam, ke kterému chcete připojit soubor. Pak můžete přidat svůj soubor jako přílohu k tomuto záznamu.

Poznámka: Nelze přidat soubory OpenOffice.org přímo. Musí být přidány jako binární soubory. Jedná se o přechodný problém.

Doporučení: Zredukujte velikost vašeho souboru na maximální možnou míru. Pokud posíláte HTML dokumenty, ujistěte se, že byly nejprve zkomprimovány (zip nebo tar), jinak mohou být poškozeny při stahování.

1.20 Podle čeho se vývojáři OpenOffice.org rozhodují, kterou chybu opraví?

Spoléhají se na členy OpenOffice.org QA projektu, kteří prověřují chybové zprávy. Jen takové chybové zprávy, které byly reprodukovány členy QA projektu, jsou předávány vývojářům.

1.21 Podle čeho se členové OpenOffice.org QA projektu rozhodují, kterou chybu prověří nejdříve?

Pokoušejí se prověřit všechny reporty s tím, že přednost mají poslední chybové zprávy a zprávy o haváriích. Jestliže se nedostanou k chybové zprávě během týdne, může být ztracena. Jednou z  možností, jak zvýšit prioritu zprávy, je přidat jí hlas; čím více hlasů zpráva má, tím více je viditelná, i když je starší.


2. Instalace

2.1 Kde mohu získat dokumentaci pro instalaci?

Základní zdroj je průvodce instalací OpenOffice.org Setup Guide. Další užitečný zdroj je OpenOffice.org CDROM Installation Guide vytvořený Alexem Fišerem.

Všimněte si, že neexistuje žádný  instalační manuál pro Mac OS X nebo pomoc pro instalační balíky různých Linuxových distribucí.

2.2 K čemu je potřeba Java?

Java je požadovaná proto, aby některé části z aplikace mohly pracovat korektně - věci spojené s XSLT, jako je vytváření DocBook dokumentů, které jsou závislé na funkční aplikaci Java Runtime Environment. Pro plně funkční OpenOffice.org by měl být Java Runtime Environment nainstalovaný před vlastní instalací OpenOffice.org balíku, i když po dodatečné instalaci Javy je možné stejného efektu dosáhnout spuštěním jvmsetup.

Jestliže jste stáhli Java Runtime Environment (JRE) a provedli jste upgrade Software Development Kit (SDK),  potřebujete znovu spustit jvmsetup, abyste SDK nasměrovali na "novou" verzi Javy.

Je známo, že některé verze Javy nemusí nutně spolupracovat v Linuxu s OpenOffice.org, zvláště některé z Blackdown archivů (pro uživatele Debianu). V tom případě je rozumné použít distribuci Sunu, kterou lze stáhnout z jeho stránek.

2.3 Proč potřebuji unicows.dll?

Uživatelé Windows 95/98 a Windows ME potřebují další DLL knihovnu, která je v podstatě určena pro práci s mezinárodními znaky. Microsoft stále mění umístění příslušného souboru na svých stránkách, ale v současné době je umístěn na The Microsoft Layer for Unicode on Windows 95/98/Me Systems.

Při instalaci OOo verze vyšší než 1.1 RC2 už však není unicows.dll třeba, a to i když používáte Windows 95/98. Tato knihovna je nutná pouze pro starší 1.0.x verze. Takže je čas pro upgrade!

2.4 Jak mohu získat OpenOffice.org pro Mac OS X?

V současnosti je finální verze OpenOffice.org 1.0.3. Pro instalaci OpenOffice.org potřebujete nejprve stáhnout Apple X11 server SDK beta (velikost ~41MB, aktuálně verze Beta 3). Pak stáhněte OpenOffice.org 1.0.3 Darwin image (velikost ~169MB). Jakmile je Stuffit Expander hotov, spusťte instalátor OpenOffice.org. Když jste vyzváni, instalujte další balíky. Po provedení instalace se objeví varovné hlášení, že instalátor nenašel XDarwin. Toto hlášení  můžete bez problému ignorovat.

Nyní bude ve složce Aplications složka OpenOffice.org 1.0.3. Klikněte ikonu "Start OpenOffice.org". Když jste vyzváni, vyberte X11 jako preferovaný window manager. Trpělivost je v tomto případě ctnost; čím více RAM máte, tím rychleji proběhne start; chvíli to skutečně zabere. Po naběhnutí by měl být otevřený Writer a OOo 1.0.3 je pak správně nainstalovaný.

2.5 Jak mohu nainstalovat OpenOffice.org na Red Hat Linux nebo Mandrake Linux pomocí RPM balíčků?

Jak Red Hat, tak Mandrake distribuují OpenOffice.org na svých CD. Jsou to obvykle stabilní verze připravené v jejich balíčcích nazývaných RPM

Použití příkazu jako urpmi (pro Mandrake) nebo rpm -ivh (pro Red Hat) řeší většinu problémů. urpmi řeší závislosti mezi balíčky, rpm příkaz je poněkud odlišný.

2.6 Jak mohu nainstalovat OpenOffice.org na Debian pomocí apt-get balíčků?

Jestliže používáte Debian, jistě jste zvyklí instalovat pomocí apt-get. Potřebujete přidat nové úložiště (atp respository) do vašeho adresáře /etc/apt/sources.list. Pomůže vám s tím znamenitá stránka OpenOffice.org in Debian. Poté stačí jenom provést příkaz apt-get install openoffice. Tato metoda řeší závislosti mezi balíčky.

2.7 Jak mohu nainstalovat OpenOffice.org na FreeBSD pomocí stromu ports balíčků?

FreeBSD tarballs (*.tar) jsou nabízeny na stránce OpenOffice.org. Jsou to ve skutečnosti FreeBSD balíky, které mohou být přidány pomocí příkazu pkg_add. Jednoduše se zadá pkg_add <jmeno_baliku>.

Nicméně uvnitř FreeBSD sbírky ports balíčků existuje také OpenOffice.org. Pohled na /usr/ports/editors/openoffice nebo /usr/ports/editors/openoffice-devel vám ukáže požadované porty. Abyste se dozvěděli více o systému portů, použijte příkaz man ports. Nezapomeňte, že použití této metody instalace OpenOffice také řeší závislosti mezi balíčky.

Nedostatek materiálů pro FreeBSD částečně řeší   OpenOffice.org Source Project: FreeBSD Porting Team, který má výborné věci ke stažení.

2.8 Jak provedu v Linuxu síťovou/víceuživatelskou instalaci OpenOffice.org?

Jestliže jste stáhli instalaci OOo ze stránek OpenOffice.org a spouštíte ji pomocí "./setup", pak v případe, že jste přihlášen jako root a použijete přepínač /net (tj. ./setup /net), budou mít všichni uživatelé systému přístup k balíku OpenOffice.org. Standardně je požadována instalace do adresáře /opt.

2.9 Jak mohu provést tichou instalaci (instalaci bez zásahu uživatele)?

V podnikatelských subjektech, kde se instaluje OpenOffice.org na mnoha PC, je nejsnadnější způsob provedení tichá instalace. Ve prostředí Windows může být užitečný následující návod:

 1. Instalaci ze síťového disku proveďte pomocí příkazu
  N:\OpenOffice\program\setup.exe -r:N:\OpenOffice\response.txt
  kde N:\ může být cokoliv, co je namapováno jako síťový disk.
 2. Soubor response.txt  může obsahovat např.:

  [Environment]
  InstallationMode=INSTALL_NORMAL
  InstallationType=STANDARD
  DestinationPath=C:\Program Files\OpenOffice
  StartProcedure=MyStartProc
  Migration=Yes

  [Java]
  JavaSupport=preinstalled_or_none

  [Procedures]
  Sub  MyStartProc
           SetUserCompanyName("None")
           HideSetupEnd  Sub

  [Windows_Desktop_Integration]
  Register4MSWord=True
  Register4MSExcel=True
  Register4MSPowerPoint=True
  RegisterAsDefaultHTMLEditor=True

Samozřejmě, Sun pro svůj balík StarOffice poskytuje docela dobrou dokumentaci v PDF souborech včetně tiché instalace. Dalším dobrým zdrojem je část uživatelské instalační dokumentace nazvaná Windows in a Multiple User Environment.

2.10 Jak mohu vypnout úvodní logo při spouštění OpenOffice.org?

Otevřete soubor sofficerc, který je umístěn v instalačním adresáři pod program/sofficerc. Najděte položku $OO_INSTALL_PATH/program/sofficerc, a pokud je u ní Set Logo = 1, nastavte Set Logo = 0. Tím se pro příští starty OpenOffice.org deaktivuje úvodní logo.

Ve Windows je příslušný soubor umístěn také ve složce program, a musíte hledat soubor s názvem soffice.ini (obsahuje prostý ASCII text). Potřebné nastavení je stejné jako v předchozím odstavci.


3. Kompatibilita

3.1 Umí textový editor OpenOffice.org otevřít soubory WordPerfectu?

Na tomto problému se intenzivně pracuje a není dosud zcela vyřešen. Prohlédněte si WP projekt . Existuje knihovna libwpd pro import a export souborů WordPerfectu do XML. Dále je možné použít wpd2sxw konvertor.

3.2 Obsahuje OpenOffice.org nativní podporu LaTeXu?

Writer obsahuje podporu LaTeXu, a to je zejména užitečné pro vědeckou komunitu, která používá vzorce. Pro tento účel byla vytvořena v Javě utilita Writer2LaTeX. Převádí .sxw soubory (dokumenty vytvořené textovým editorem OpenOffice.org) na formát LaTeX 2e nebo XHTML 1.0 + MathML 1.01 a CSS2.

Pokud má být soubor z LaTeXu editován v OOo Writeru, je možné použít LaTeX2rtf.

3.3 Jak dobře je začleněna do OpenOffice.org podpora Lotus SmartSuite?

OOo Calc importuje soubory Lotus 1-2-3 celkem dobře, ale pro textový editor (Word Pro) a  prezentační software (Freelance Graphics) neexistuje žádná vestavěná podpora jejich uzavřených formátů.

3.4 Umí textový editor OpenOffice.org otevřít soubory Microsoft Works?

V současné době ne, protože dokonce ani Microsoft Office neumí otevřít soubory vytvořené ve Works! Avšak utilita Works to Word Conversion umí alespoň zkonvertovat textové soubory vytvořené ve Works do formátu Microsoft Wordu, které je schopen OpenOffice.org naimportovat. A Microsoft sám má Works 6.0 Converter, který je více oficiální. Někdy se ale mění jeho umístění, takže je ho pak nutné hledat.

3.5 Během práce s dokumentem OpenOffice.org tento dokument otevřel a upravil další uživatel. Přitom byly uloženy pouze úpravy provedené jedním uživatelem. Co je špatně?

Tato chyba existuje ve OOo 1.0, takže je doporučeno povýšit na verzi 1.1 (aktuálně RC4). Zdá se, že používání souborových formátů StarOffice nebo Microsoft v tomto případě může přispět k nápravě uvedeného problému.

3.6 Mohu použít makra z Microsoft Office?

Třebaže makra OpenOffice.org jsou napsaná v StarBASICu, není to stejný jazyk, jako je používán Microsoftem. Např. makra napsaná pro MS Word nebo Excel nemohou běžet v OpenOffice.org; budete je potřebovat přepsat. Má to svoji výhodu - OOo dokumenty jsou méně náchylné na viry.

3.7 Proč nemohu otevřít soubory Microsoft Office chráněné heslem?

Algoritmus zabezpečení heslem u těchto souborů je proprietární a nemůže být legálně používán v jiné aplikaci. Na Internetu existují nástroje, který vám pomohou překonat toto zabezpečení (většina z nich je pro Windows).

3.8 Může více uživatelů editovat stejný soubor současně?

Microsoft Office podporuje tuto funkčnost, ale OpenOffice.org v současné době ne.

3.9 Proč se nyní soubory Microsoft Office (.doc/.xls/.ppt) otvírají automaticky v OpenOffice.org?

Základní důvod je ten, že jste během instalace vybrali výchozí nastavení, které tyto soubory přiřazuje k OpenOffice.org. Úprava je dobře zdokumentována v OpenOffice.org User FAQ #16.

3.10 Mohou být importovány soubory z CAD programů?

OpenOffice.org podporuje import CAD souborů ve formátu DXF. Většina CAD aplikací umožňuje export dat ve formátu DXF.

3.11 Je Lycoris ProductivityPak kompatibilní s OpenOffice.org?

Lycoris Writer (textový editor), Spreadsheet (tabulkový procesor), Presents (prezentační software), Artist (kreslící software) a WebWriter (HTML editor) jsou naprosto shodné s OpenOffice.org, takže všechny dokumenty jsou přenositelné.

3.12 Je Thiz Office kompatibilní s OpenOffice.org?

Ano, toto je další balík založený na OpenOffice.org, takže všechny dokumenty jsou přenositelné z/do OpenOffice.org.


4. Balík

4.1 Jak mohu měnit orientaci pracovní plochy na výšku a na šířku?

Je to v nastavení formátu stránky. Formát -> Stránka zobrazí okno "Styl stránky". Zde v záložce Stránka můžete nastavit orientaci na výšku nebo na šířku. Dále se zde nastavuje formát stránky (US dopis, A4, A3, atd.) a okraje stránky.

4.2 Může scanner spolupracovat přímo s OpenOffice.org?

Ve Windows je to jednoduché, stačí zvolit Vložit -> Obrázky -> Skenovat a pokud máte scanner s podporou TWAIN, je to bez problému.

Naproti tomu v Linuxové verzi není žádná přímá podpora pro scanner. Scanner jako zdroj nelze přímo detekovat, takže pracovní postup je naskenovat obrázek pomocí GIMPu a pak jej importovat přes Vložit -> Obrázky -> Ze souboru. Pokud ale jste ochotní "trochu si umazat ruce", můžete v Linuxu jako root provést příkaz
ln -s /usr/lib/libsane.so.1 /usr/local/lib/libsane.so a scanner začne pracovat! (Tento příkaz vytvoří symbolický odkaz jménem libsane.so; pokud se knihovna libsane.so.1 na vašem systému nenachází v /usr/lib, spusťte si například "locate libsane", abyste ji našli.).

4.3 Jak mohu zapnout automatické ukládání?

Automatické ukládání je standardně vypnuté. Pro aktivaci je nutné provést Nástroje -> Volby a pak otevřít Načítání/ukládání -> Obecné. Zaškrtněte volbu "Ukládat každých" a zadejte interval. Můžete také zvolit "Vždy vytvořit záložní kopii".

4.4 Užíval jsem Microsoft Office, a nyní v OpenOffice.org nemohu ručně vložit zalomení stránky!

OpenOffice.org užívá kombinaci Ctrl+Enter namísto užívaného Alt+Enter.

4.5 Kde je funkce Zoom?

Velikost Zoomu v procentech je normálně zobrazená ve stavovém řádku. Jestliže na ni klepnete pravým tlačítkem myši, měl byste být schopen nastavit Zoom - jako optimální nebo 100%. Je umožněno i nastavení Zoomu pomocí kolečka myši, nejprve ale musíte stisknout a držet klávesu Ctrl a pak scrollovat.

4.6 Jak mohu zafixovat Stylistu, Navigátora a ostatní plovoucí okna?

Pro zafixování plovoucího okna stiskněte klávesu Ctrl a klikněte na bílou/šedou oblast fixovaného okna. Pro uvolnění použijte stejný postup na příslušném okně.

4.7 Jak mohu provést dávkovou konverzi souborů na soubory ve formátu OpenOffice.org?

Použijte Soubor -> Průvodce -> Konvertor dokumentů. Tak mohou být například zkonvertovány důležité adresáře s wordovskými dokumenty na dokumenty s formátem Writeru. A to automaticky!

4.8 Jak mohu zlepšit vyhlazení fontů?

Pro změnu fontů použitých v menu jděte do Nástroje -> Volby -> OpenOffice.org -> Náhrada písmen, zatrhněte volbu "Použít tabulku náhrad",  v poli "Písmo" zadejte "Andale Sans UI" a v poli "Nahradit za" vyberte požadovaný font. Standardní font Andale Sans UI tak bude nahrazen  něčím vyhlazenějším.
(Pozn. překladatele: Pokud vám po instalaci OpenOffice.org do W2000 připadají systémové fonty v OOo nějaké hrbaté, použijte stejný postup, a nahraďte font "Lucida Sans Unicode" fontem "Microsoft Sans Sherif". Lepší postup je ovšem nenahrazovat fonty obecně v celém OOo, ale použít  pro menu systémové fonty Windows aktivací "ukryté" volby 
 Nástroje -> Volby -> OpenOffice.org -> Zpřístupnění -> Použít písmo systému pro uživatelské rozhraní .)

4.9 Jaké jsou možnosti nastavení kvality PDF exportu?

Když v OpenOffice.org klepnete na Soubor -> Exportovat do PDF, dostanete možnost volby v jaké kvalitě by měl vytvořený soubor PDF:

(Pozn. překladatele: Ve volbě je možné zadat i rozsah tisku. Při prostém vytváření PDF souboru se volba nabídne trochu nelogicky až po zadání jména souboru;   při vytváření PDF souboru jako přílohy pro mail postupem Soubor -> Odeslat -> Dokument jako PDF příloha  se volba nabídne před vytvořením přílohy;  při vytváření PDF souboru pomocí ikony na liště se volba nenabídne.)

4.10 Jak mohu přidat další fonty do OpenOffice.org?

Potřebujete použít utilitu spadmin umístěnou v adresáři OpenOffice.org. Tato utilita zobrazí okno s možností vybrat font a přidat ho.

Pokud nechcete kopírovat fonty z jejich adresáře, můžete zadat volbu "Create soft links only" ("Vytvořit pouze symbolické odkazy"). Vytvoří se potřebné odkazy a umožní OpenOffice.org použít nové fonty.

4.11 Mám problémy s fonty, existuje nějaké řešení?

Ano. Christof Pintaske napsal znamenitého průvodce problémy s fonty.


5. Textový editor (Writer)

5.1 Kde lze zjistit počet slov v dokumentu?

Toto je zdánlivě velmi dobře skrytá funkce, kterou, jak se zdá, lidé vždy přehlédnou. Pro zjištění počtu slov použijte Soubor -> Vlastnosti -> Statistika.

5.2 Kde lze zjistit počet slov v označeném výběru textu?

V současné době přímo ne. Ale pomocí doplnění word count macra je tato funkčnost dostupná.

5.3 Existuje kontrola gramatiky?

OpenOffice.org nemá kontrolu gramatiky implementovánu. Kolují zvěsti, že jednou bude, ale žádné oficiální oznámení ještě není.

5.4 Existuje ve Writeru "formátovací štětec"?

Ne, ale Stylista (F11 nebo Formát -> Stylista) má funkci, která je označená jako "Režim vyplňování formátu". Ta je závislá na předem existujícím stylu a nedá se využít k okamžitému formátování. Pro použití Stylisty vyberte styl, klepněte na ikonu "Režim vyplňování formátu", a klepněte na text, u kterého chcete změnit styl.

5.5 Jak mohu skrýt prázdný řádek adresy při hromadném rozesílání?

Dopisy nebo obálky s poštovní adresou mívají v této adrese různý počet řádků. Následující metoda vám ukáže, jak nastavit pro hromadném rozesílání prázdný řádek/pole označovaný jako "skrytý odstavec", který v podstatě skryje celý řádek v závislosti na hodnotě podmiňujícího parametru.

 1. Umístěte kurzor přímo před zvýrazněné pole, které chcete skrýt v případě, pokud je prázdné.
 2. Vyberte Vložit -> Pole -> Jiné.
 3. Klepněte na záložku Funkce.
 4. Vyberte 'Skrytý odstavec' v části 'Typ'.
 5. Napište "NOT jmeno-pole" v poli 'Podmínka', kde jmeno-pole je jméno formulářového pole v dopisu.
 6. Klepněte na tlačítko 'Vložit'.
 7. Klepněte na tlačítko 'Zavřít'.
 8. Proveďte hromadném rozesílání.

Tento postup funguje pouze v aktuálním vydání OpenOffice.org 1.1.


6. Tabulkový procesor (Calc)

6.1 Mohu zpracovat v tabulkovém procesoru soubor s více než 32,000 řádky?

Počet řádků v Calcu je aktuálně omezen na 32 000. Otázka omezení počtu řádků je dobře známa, a v současné době je to nevýhoda v porovnání s Microsoftem Officem, který má limit 65 536 řádků.

6.2 Přidávání znaků na konec položky v buňce.

Jestli máte v sloupcích indexované položky jako např. "DCP_5509" a chcete přidat název souboru např. "myparty.jpg" na konec položky. Jestli "DCP_5509" a všechna další jména jsou v sloupci B (takže první je v buňce B1), pak jednoduše použijeme příkaz =CONCATENATE(B1;"myparty.jpg"). Pak zkopírujte vzorec do celého sloupce a dostanete "DCP_5509myparty.jpg" a příslušně upravené položky v ostatních buňkách.

6.3 Jak mohu zpracovat soubory používající TAB jako oddělovač?

Pro otevření takového souboru je obecně doporučováno přejmenovat příponu souboru na .csv (Comma Separated Values - čárkou oddělené položky) a po otevření souboru zadat do požadavku na určení separátoru Tab.

Pro uložení souboru zadejte Uložit jako "text CSV" a do požadavku na určení separátoru vyberte {Tab} namísto ",".

6.4 Jak jsou zobrazovány poznámky na buňkách?

Pro vytvoření poznámky na buňce použijte Vložit -> Poznámka. Ale aby se zobrazila v nápovědě při nastavení kurzoru myši na buňku, a nebylo nutné kliknutí pravým tlačítkem myši na buňce a vybrat Zobrazit poznámku, je nutné aktivovat Tipy. To lze provést kliknutím na Nápověda -> Tipy . Pokud jsou zaškrtnuté Tipy, poznámky na buňkách budou vždy zobrazeny při nastavení kurzoru myši na buňku.

6.5 Kde je funkce zalomení textu v Calcu?

Pro zalomeni textu uvnitř buňky klikněte na pravým tlačítkem myši na buňce a vyberte Formát buňky...  (nebo Formát -> Buňky...), pak v Zarovnání -> Tok textu zaškrtněte Zalomení řádku. Po stisknutí klávesy OK bude obsah buňky zalomen podle velikosti buňky.

6.6 Proč Calc tiskne všechny listy sešitu?

Standardně je Calc takto nakonfigurovaný. Ale nastavení tak, aby byl tištěn jen pracovní list sešitu je jednoduché a spočívá v následujícím postupu Soubor -> Tisk -> Volby a pak zaškrtnout Tisknout pouze vybrané listy. Pro trvalé nastavení při každém spuštění OOo Calc je nutné použít stejný postup v Nástroje -> Volby -> Sešit -> Tisk a pak zaškrtnout Tisknout pouze vybrané listy.

6.7 Proč se při vymazání řádků vyfiltrovaných automatickým filtrem vymažou také ostatní řádky?

Když používáte automatické filtry v Calcu, vybrané oblasti zahrnují skryté i odfiltrované řádky. Pokud smažete řádky oblasti, budou vymazány i skryté a odfiltrované řádky. Pokud chcete smazat pouze viditelné řádky, musíte je vybrat pomocí Ctrl+kliknutí.

6.8 Jestliže je nastaveno v buňce zarovnání na střed a text je širší než buňka, zarovnání se automaticky změní na zarovnání vlevo.

To je známá chyba Calcu označovaná #1171. Přidejte hlas pro odstranění této chyby. Náhradním řešením je sloučit buňku s přiléhajícími buňkami a sloučenou buňku zarovnat na střed.

6.9 Můj vzorec z Excelu nefunguje!

To může být způsobený mnoha důvody. Nejběžnějším důvodem je skutečnost, že OpenOffice.org užívá mezi argumenty středníky (;) namísto čárky (,) užívané v Excelu.

6.10 Používám uživatelský formát čísel, ale Calc jej neuloží.

Pokud chcete uložit uživatelské formáty čísel, přidejte je do vaší výchozí nebo aktuální šablony dokumentu.


7. Tvorba prezentací (Impress)

7.1 Jak dosáhnout tisku tří slajdů na stránku?

Lidé, kteří pracovali s PowerPointem, vědí, že je to celkem užitečná metoda tisku slajdů. V aplikaci OOo Impress toho dosáhnete následovně:  Zobrazit -> Předloha -> Teze. Pak vyberete: Formát -> Upravit rozvržení.

7.2 Jak vytvořit Macromedia Flash aplikaci?

Od OpenOffice.org 1.1 beta 2 můžete vyexportovat vaše prezentace jako soubory Macromedia Flash (.swf), takže mohou být snadno zobrazeny v internetovém prohlížeči. Použijte pro to: Soubor -> Exportovat a zvolte souborový formát "Macromedia Flash (SWF)". Nyní můžete přehrát prezentaci ve vašem internetovém prohlížeči nebo ji zpřístupnit pro ostatní.

7.3 Proč jsou vyplněny ohraničené části fontů v mých Flash prezentacích?

Tato chyba při exportu do Flash se vyskytuje při použití jiných než TrueType fontů a to tak, že všechny vnitřní ohraničené části fontů v textu jsou vyplněny. Například "O" bude mít vyplněnou vnitřní část. Základním řešení je použít TrueType fonty, a jestliže byste rádi věděli, jak to vypadá v Linuxu, použijte font Bitstream Vera. Chyba se projevuje i ve verzi 1.1 RC3.

7.4 Jak mohu získat teze v PDF?

Před oficiálním doplněním možnosti "Export jako PDF" přímo do OpenOffice.org jste museli mít PDF konvertor nainstalovaný jako jednu z tiskáren; to nyní není standardně požadováno. Jestliže chcete provést export prezentace do PDF, a nemá to být v provedení jeden slajd na jedné stránce PDF souboru, potřebujete se nejprve ujistit, že "Pohled na teze" je správně nastaven. Ujistíte se pomocí Zobrazit -> Předloha -> Teze, že nastavení je takové, jaké chcete. Nyní potřebujete přidat PDF konvertor jako "tiskárnu" ve spadmin. Aby to bylo možné, musí být nainstalován GhostScript (v Linuxu funguje dobře).

Jakmile máte nyní tiskárnu nastavenou (a označenou jako PDF konvertor), můžete tisknout prezentaci na tuto tiskárnu, a místo tisku slajdů se tisknou přímo Teze (tak, jak byly nastaveny v příslušné volbě). Takto bude vytištěn  "Pohled na teze" z vaší prezentace do PDF souboru.


8. Databáze

8.1 Existuje databázová podpora v OpenOffice.org?

Ano, zajisté! Existuje několik užitečných zdrojů, které vám pomůžou začít:

8.2 Kde je Microsoft Access?

Není to "Access" jako takový, ale co se týče databází, je zde dobrý článek o tom, jak získat v OpenOffice.org obdobné funkčnosti jako v "Accessu", napsal jej Jonathon Coombes.

8.3 Jak mohu zpřístupnit adresář Mozilly vytvořený pod jiným profilem?

Existuje způsob, jak naimportovat profily z Mozilly a příslušné adresáře. Standardně se importuje výchozí profil, ale můžete importovat i jiný profil, a to tak, že přinutíte OpenOffice.org najít jiný zdroj. Přečtěte si Mozilla Profile HOWTO, který byl napsán v rámci DBA projektu.

8.4 Jak mohu zpřístupnit data z Ximian Evolution?

Je zapotřebí Evolution verze 1.4 nebo vyšší, a s tou je možné integrovat kartotéku v OpenOffice.org. V administračním dialogu "Zdroje dat", nebo i v kartotéce Průvodce ( Soubor -> Průvodce -> Datový zdroj adres), se Evolution objeví jako přidaný nový typ ve stávající aktuální nabídce.

8.5 Jak mohu zkonvertovat moje Microsoft Access soubory?

Za pomoci MDBTools mohou být vaše Microsoft Access databáze a schémata převedeny do MySQL, Oracle, Sybase nebo PostgreSQL, a práci s těmito typy databází OpenOffice.org podporuje. Všimněte si, že to není část balíku OpenOffice.org.


9. Různé

9.1 Existuje v OOo způsob, jak tisknout soubory dávkou bez otevření každého jednoho z nich?

V Linuxu to lze provést pomocí shell skriptu.

#!/bin/sh
for i in *.doc *.sxw
do
soffice -pt "printername" $i
done

The printername je jméno tiskárny nastavené jako implicitní pro OOo. Tento skript vytiskne všechny .doc a .sxw soubory na příslušné tiskárně.

9.2 Jak spustit OOo rychleji? Start je teď tak pomalý!

OOo skutečně potřebuje delší dobu pro start, ale v novějších verzích se zdá, že se tento nedostatek zlepšil. Ve Windows existuje soubor quickstart.exe, ale pro Linux musíte stáhnout balík nazvaný oooqs. Pro KDE je OpenOffice.org Quickstarter v systémové části panelu, pro GNOME existuje balík ooqstart-gnome. Další alternativou je provést při startu systému následující příkaz:

  soffice.bin -quickstart -plugin

Mějte na paměti, že soffice.bin je umístěn v adresáři  /home/username/.openoffice.

9.3 Kde mohu stáhnout slovníky? A kde mohu stáhnout slovníky pro jiné jazyky?

V tomto pomůže stránka v OpenOffice.org Spelling, Hyphenation and Thesaurus Dictionaries: Download/Installation. Jsou tam i lokalizované slovníky.

Užitečné prostředky pro instalaci slovníků v Linux verzích OpenOffice.org jsou na OpenOffice.org Unix Dictionary Installer. To je uživatelské rozhraní v GTK+, které koncovému uživateli instalaci velmi usnadní.

9.4 Kde najdu pomoc pro vytváření maker?

Existuje několik stránek pro výuku vytváření maker:

9.5 Jak mohu spustit jiné aplikace místo výchozího Writeru?

Potřebujete přejít do adresáře, kde je nainstalován OpenOffice.org, a zadat v příkazové řádce  ./soffice -help. Zobrazí se přehled přepínačů a jejich význam. Takto to funguje  Linuxu (a patrně i v Solarisu; principiálně tam, kde existuje příkazová řádka). Tato funkce je implementována ve verzi 1.1 beta a vyšších.
(Pozn. překladatele: Trošku nejasné, nicméně mezi zobrazenými přepínači je i možnost, jak spustit OOo bez přiřazených typů výchozích dokumentů. Zobrazení přehledu přepínačů funguje obdobně i ve Windows po spuštění
soffice -help.)

Všimněte si, že v adresáři OpenOffice.org, ve složce program, jsou připraveny různé shell skripty, které jsou nazvané scalc (pro Calc), smath (pro Math), apod. Toto jsou předzpracované příkazy podle výše uvedeného.


Přispěvatelé

Mnoho lidí pomáhalo při práci na tomto cenném projektu. Někteří z nich zpracovali jen několik příspěvků a jsou uvedeni v logu změn anglické verze. Ale ostatní tvořili (nebo stále tvoří) "tvrdé jádro" celých těchto FAQ. Jsou to:


Uvolněno pod Public Documentation License.


OpenOffice.org | bytebot.net

Copyright C 2003 Colin Charles byte@aeon.com.my & Sun Microsystems R under the Joint Copyright Agreement.


Překlad - Lumír Přibyl
Na korekci některých výrazů se podíleli Zdeněk Pytela, Tomáš Mráz a Vít Profan, kterým překladatel tímto děkuje.